WAKACJE OD ZUS

Od 1 listopada 2024 r., przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „Wakacji Składkowych” za rok 2024 i 2025

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Z wakacji składkowych przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku.

W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Wakacje składkowe zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863), która wchodzi w życie 1 listopada 2024 r. Polegają one na zwolnieniu przedsiębiorcy, na jego wniosek, z opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne (tj. ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe), własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W czasie wakacji składkowych, przedsiębiorca będzie musiał opłacić jedynie składkę zdrowotną.

Zwolnienie to obejmuje wyłącznie składki opłacane przez przedsiębiorcę za samego siebie (od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę). Nie dotyczy to składek opłacanych za zatrudnianych przez niego pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.

Z wakacji składkowych, przedsiębiorca będzie mógł po raz pierwszy, skorzystać w grudniu 2024 r., na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. Wniosek złożony w grudniu br. będzie już natomiast dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r. Ze zwolnienia z opłacania składek będzie można skorzystać tylko raz w roku.

W miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z wakacji składkowych, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zostaną za niego opłacone z budżetu państwa i będą wliczane do przyszłej emerytury czy renty. Korzystanie z wakacji składkowych nie obliguje przedsiębiorcy do zawieszenia, na ten miesiąc, prowadzonej działalności gospodarczej, może on normalnie prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Z wakacji składkowych może skorzystać przedsiębiorca (osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r.: Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych), który:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (czyli nie więcej niż 9 pracowników, współpracowników lub zleceniobiorców i siebie),

  • w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w latach 2022 i 2023), nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2022 lub 2023) – jego roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro (przeliczonych na PLN według średniego kursu EUR ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku),

  • jako ubezpieczony, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2023) oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – od stycznia do listopada br.), nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym, wykonywał czynności wchodzące w zakres jego działalności gospodarczej.

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Z ulgi w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorcy, którzy spełniają ww. wymogi ustawowe, mogą skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (tj. czy jest to PIT, ryczałt czy karta podatkowa).

Wniosek o pierwsze wakacje składkowe, które dotyczyć będą miesiąca grudnia br. –będzie można składać do ZUS już od 1 listopada 2024 r. Wnioski będą przyjmowane przez ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej złożone za pośrednictwem profilu w PUE ZUS. 1 listopada br. – zostanie tam udostępniony wniosek RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc).

Wnioskując o zwolnienie z opłacania składek za dany miesiąc, wniosek trzeba będzie złożyć zawsze w miesiącu poprzedzającym. Czyli wnioski złożone w grudniu br. – będą już dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r.

Z uwagi na fakt, iż zwolnienie z opłacania składek, stanowić będzie tzw. pomoc de minimis, udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis – wraz z wnioskiem, przedsiębiorca zobowiązany będzie do złożenia:

– zaświadczenia (lub oświadczenia) o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku lub odpowiednio

– oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w ww. okresie.

Rozstrzygnięcie o zwolnieniu z opłacenia składek, uwzględniające wniosek przedsiębiorcy, nie będzie wymagało wydania przez ZUS decyzji administracyjnej, a przedsiębiorca zostanie o nim poinformowany za pośrednictwem profilu w PUE ZUS.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9.05.2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863)

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 497)