WAKACJE OD ZUS

Od 1 listopada 2024 r., przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „Wakacji Składkowych” za rok 2024 i 2025

Wyjaśniamy kto skorzysta a kto nie skorzysta z wakacji od ZUS

 lista wykluczonych przedsiębiorców

Wakacje od ZUS-u, czyli miesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców obowiązują od 1 listopada 2024 r.

Jest to nowe rozwiązanie, które daje mikroprzedsiębiorcom, oraz komornikom sądowym możliwość uzyskania jednorazowego zwolnienia z opłat na wybrany miesiąc w roku.

Zwolnienie obejmuje wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność pozarolniczą w rozumieniu art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli prowadzących działalność gospodarczą na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz innych przepisów szczególnych.

Dla kogo wakacje od ZUS

Program przeznaczony jest dla przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), czyli dla:

  • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą,
  • wspólników spółki cywilnej.

Aby skorzystać z tego zwolnienia, przedsiębiorca musi być zgłoszony do ubezpieczeń społecznych z jednym z poniższych kodów:

  • 05 10 – przedsiębiorcy opłacający składki ZUS na zasadach ogólnych (tzw. duży ZUS),
  • 05 70 – przedsiębiorcy korzystający z preferencyjnych składek przez pierwsze dwa lata działalności,
  • 05 90 – przedsiębiorcy na tzw. małym ZUS plus.

Warunki do pełnienia aby skorzystać z wakacji od ZUS

Aby uzyskać zwolnienie z opłacania składek społecznych w ramach „wakacji od ZUS”, przedsiębiorca musi spełniać poniższe wymagania:

  1. Ubezpieczenia społeczne – w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, i zgłaszać do ubezpieczeń maksymalnie 9 osób.
  2. Ograniczenie przychodów – w jednym z dwóch poprzednich lat nie przekroczył przychodu równowartości 2 milionów euro.
  3. Relacja z byłym pracodawcą – w roku poprzedzającym lub w roku złożenia wniosku przedsiębiorca nie może prowadzić działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy, jeśli w trakcie zatrudnienia wykonywał zadania odpowiadające obecnemu zakresowi działalności.

Składki objęte zwolnieniem w ramach wakacji od ZUS

Wakacje od ZUS oznaczają zwolnienie z opłacania składek społecznych (emerytalnych, rentowych, wypadkowych), oraz składki na Fundusz Pracy, wyliczanych od najniższej obowiązującej podstawy wymiaru składek. Oznacza to, że w czasie wakacji składkowych przedsiębiorca musi zapłacić składkę zdrowotną oraz podatki.

Kto nie może skorzystać z wakacji składkowych

 

Z ulgi nie skorzystają:

  1. Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną — osoby fizyczne, które prowadzą działalność nierejestrowaną, czyli drobną działalność bez formalnej rejestracji, nie spełniają warunków ulgi, gdyż nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
  2. Osoby korzystające z „ulgi na start” to osoby, które założyły działalność po raz pierwszy lub wznowiły ją po co najmniej 60 miesiącach i korzystają z ulgi na start, są zwolnione z ubezpieczeń społecznych na 6 miesięcy, przez co nie kwalifikują się do dodatkowego zwolnienia. Dotyczy to również osób, którym ulga na start kończy się po 30 września 2024 roku.
  3. Twórcy i artyści — Twórcy i artyści, definiowani jako osoby tworzące i wykonujące dzieła w zakresie m.in. literatury, sztuki plastycznej, architektury, muzyki, reżyserii, są wyłączeni z możliwości skorzystania z ulgi.
  4. Osoby wykonujące wolne zawody — przedsiębiorcy wykonujący wolne zawody, których przychody są opodatkowane według przepisów o ryczałcie lub zaliczane do działalności gospodarczej, również nie są objęci ulgą.
  5. Wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., komandytowych, jawnych i partnerskich — wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., a także spółek jawnych, komandytowych i partnerskich, nie spełniają wymogów uprawniających do skorzystania z wakacji od ZUS-u.
  6. Akcjonariusze prostych spółek akcyjnych, którzy wnoszą wkład pracy lub usług
  7. Komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych
  8. Osoby prowadzące placówki edukacyjne – przedsiębiorcy prowadzący szkoły, placówki przedszkolne lub inne placówki oświatowe na podstawie przepisów ustawy – Prawo oświatowe są wyłączeni z ulgi.
  9. Przedsiębiorcy niewpisani do CEIDG — ulga jest dostępna wyłącznie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i wpisanych do CEIDG. Spółki z o.o., komandytowe i akcyjne nie mogą skorzystać z ulgi.
  10. Firmy zatrudniające więcej niż 9 osób — przedsiębiorcy, którzy zatrudniają ponad 9 pracowników, nie kwalifikują się do zwolnienia.
  11. Przedsiębiorcy, którzy przekroczyli limit pomocy de minimis. ( Limit pomocy de minimis od 1 stycznia 2024 roku wynosi 300 000 euro i obowiązuje przez okres 3 lat od momentu skorzystania z pomocy)
  12. Przedsiębiorcy wykonujący usługi na rzecz byłego pracodawcy — osoby prowadzące działalność na rzecz byłego pracodawcy, jeżeli zakres usług pokrywa się z wcześniejszym stosunkiem pracy, nie kwalifikują się do ulgi.
  13. Przedsiębiorcy przekraczający limit przychodów 2 mln euro — przedsiębiorcy, których roczny przychód przekracza równowartość 2 mln euro, są wykluczeni z programu.
  14. Matki prowadzące działalność gospodarczą po urlopie rodzicielskim — przedsiębiorczynie, którym kończy się urlop rodzicielski w listopadzie i nie podlegały ubezpieczeniu społecznemu w październiku, nie mogą skorzystać z ulgi.
  15. Nowi przedsiębiorcy zakładający działalność w listopadzie -osoby zakładające działalność gospodarczą w listopadzie, to nowi przedsiębiorcy, którzy mogą wnioskować jedynie i korzystać z „ulgi na start” przez 6 miesięcy i nie mogą ubiegać się o dodatkowe zwolnienie.

Wakacje od ZUS-u dla wspólników spółek

Z wakacji od składek mogą skorzystać również wspólnicy spółek cywilnych, jeśli prowadzą działalność wpisaną do CEIDG. W przypadku spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych i spółek z o.o., wspólnicy mogą ubiegać się o ulgę wyłącznie, jeśli posiadają działalność wpisaną do CEIDG. Co istotne, w spółkach cywilnych liczba pracowników nie wpływa na kwalifikację wspólnika, ponieważ to spółka zatrudnia pracowników, zgłaszając ich pod swoim NIP-em.

Spółka cywilna jest płatnikiem składek tylko wtedy, gdy zatrudnia pracowników lub zleceniobiorców. Oznacza to, że wspólnicy spółki cywilnej powinni rozliczać się na swoim indywidualnym koncie płatnika, a nie na koncie spółki i ze swojego konta wnioskować o zwolnienie składkowe w ramach wakacji składkowych.

Wysokość zwolnienia w ramach wakacji od ZUS

Zwolnienie obejmuje składki ustalane od najniższej podstawy wymiaru składek, która obowiązuje przedsiębiorcę. Zwolnienie obejmuje składki społeczne oraz składkę na FP. Wysokość zwolnienia będzie się różniła i uzależniona będzie od tego, jaki ZUS opłaca mikroprzedsiębiorca.

Gdzie załatwisz sprawę

Wniosek możesz złożyć tylko przez internet na profilu płatnika w e-ZUS/ PUE ZUS

Początek formularza

Dół formularza

Co zrobić krok po kroku

  1. Złóż wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS

Złóż wniosek, korzystając z przycisku Załatw online. System przekieruje cię do platformy e-ZUS/ PUE ZUS. Zaloguj się i przejdź na Konto płatnika. Przygotuj wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) i podpisz go profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a następnie wyślij.

Dokumenty

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS

Termin

Złóż wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem.

Przykładowo, jeśli chcesz uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień, złóż wniosek w listopadzie.

Uwaga! Jeśli złożysz wniosek w innym terminie niż wskazany w przepisach, nie zostanie on rozpatrzony.

  1. ZUS sprawdzi twój wniosek

ZUS sprawdzi poprawność złożonych dokumentów.

Jeżeli wniosek ma braki formalne – na przykład nie ma wszystkich wymaganych informacji, albo dokumentów – urząd wezwie cię do ich uzupełnienia. Będziesz mieć na to co najmniej 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, twoja sprawa nie będzie dalej rozpatrywana.

  1. ZUS rozstrzygnie o zwolnieniu

Jeśli twój wniosek odpowiada wymogom formalnym, a ty spełniasz warunki do uzyskania zwolnienia, ZUS poinformuje cię o jego przyznaniu.

W przeciwnym razie ZUS zdecyduje o odmowie zwolnienia.

Wszystkie pisma w sprawie wakacji składkowych (decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania i informacje) ZUS doręczy ci w postaci elektronicznej przez e-ZUS/ PUE ZUS. Odbieraj korespondencję na bieżąco, to znacznie przyspieszy obsługę wniosku. Informację o oczekującej korespondencji otrzymasz na podany przez ciebie adres e-mail lub numer telefonu.

Dokumenty

1.Informacja o zwolnieniu z opłacania składek

2.Decyzja odmawiająca zwolnienia lub przyznająca zwolnienie częściowe

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).

Jak możesz się odwołać

Jeżeli ZUS odmówi ci zwolnienia lub uwzględni twój wniosek tylko w części, otrzymasz decyzję. Od decyzji przysługuje odwołanie za pośrednictwem Oddziału (Inspektoratu) ZUS do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Na odwołanie będziesz mieć miesiąc, licząc od dnia doręczenia decyzji – zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.

Odwołanie możesz przygotować na piśmie lub złożyć ustnie do protokołu. Odwołanie powinno zawierać: oznaczenie sądu, nazwisko i imię oraz dokładny adres osoby wnoszącej odwołanie, znak i datę zaskarżonej decyzji, określenie oraz uzasadnienie wniosków i zarzutów, podpis osoby wnoszącej odwołanie lub podpisującej odwołanie z upoważnienia.

Warto wiedzieć

Czy wakacje składkowe wpływają na świadczenia z ZUS

Wakacje składkowe nie mają wpływu na uprawnienie do korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe za miesiąc objęty zwolnieniem są finansowane z budżetu państwa. Składki sfinansowane w ten sposób będę wliczały się do twoich świadczeń krótko i długoterminowych.

Czy za miesiąc objęty zwolnieniem trzeba składać deklaracje

Wakacje składkowe nie zwalniają cię z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania ze zwolnienia.

Złóż wymagane dokumenty do 20. dnia następnego miesiąca:

  • ZUS RCA z kodem „wakacyjnym” z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia społeczne finansowane z budżetu państwa
  • ZUS RCA z aktualnym obowiązującym Cię kodem prowadzenia działalności i składkami na ubezpieczenie zdrowotne ewentualnie na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, jeśli nie uzyskałeś zwolnienia z tej składki
  • ZUS RCA za pozostałych ubezpieczonych, jeżeli zatrudniasz pracowników lub zleceniobiorców
  • ZUS DRA uwzględniającą składki z utworzonych raportów RCA.

Jeśli nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS sporządzi je z urzędu. Takie dokumenty będę utworzone na podstawie dostępnych w ZUS danych, ale nie będą obejmowały dokumentów za zatrudnionych pracowników. Utworzenie dokumentów może się wiązać również z ustaleniem minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla danej formy opodatkowania.

Jeżeli otrzymałeś odmowę bez względu na to, czy złożyłeś odwołanie od decyzji czy nie, musisz złożyć za miesiąc, o który wnioskowałeś, dokumenty rozliczeniowe z rozliczonymi składkami na zasadach ogólnych. Musisz też opłacić należne składki.

Załatw online

Od 1 listopada 2024 roku zrealizuj usługę online na platformie e-ZUS/ PUE ZUS. Wniosek podpiszesz profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.

Ważne! Możesz szybko założyć profil zaufany, wystarczy, że korzystasz z bankowości elektronicznej.

Koszt złożenia wniosku

Jeżeli przedsiębiorca złoży wniosek samodzielnie nie poniesie kosztów. Jednak zlecenie złożenia wniosku do księgowości,  będzie wiązało się z kosztami uzależnionymi od czasu jaki będzie konieczny na dokonanie zgłoszenia.

My pobierzemy dodatkową, jednorazową opłatę, za rozliczenie w ZUS –  dot. złożenia dodatkowych rozliczeń (deklaracji).  

Po złożeniu wniosku przez Przedsiębiorcę, prosimy o poinformowanie nas o tym drogą e-mailową na nasz adres e-mail, najlepiej przesyłając potwierdzenia złożenia wniosku z danymi jakiego okresu dotyczą. Złożenie wniosku wpływa bowiem na sposób sporządzenia miesięcznej deklaracji ZUS, oraz zastosowania specjalnego kodu ubezpieczenia.

UWAGA:

Jeżeli wniosek o wakacje nie zostanie złożony w listopadzie przedsiębiorca nie skorzysta z ulgi w 2024 roku.

W 2024 roku wnioski można składać jedynie na grudzień, co oznacza, że aby skorzystać z ulgi w tym miesiącu, należy złożyć wniosek w listopadzie.

 

PONIŻEJ LINK DO INSTRUKCJI ZŁOŻENIA WNIOSKU

 

INSTRUKCJA WAKACJE ZUS