KSeF

Obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur na horyzoncie.

Do nowych obowiązków warto zacząć się przygotowywać.

   Krajowy System e-Faktur (KSeF) to obowiązkowy system elektronicznego wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur dla wszystkich czynnych podatników VAT. Termin jego wprowadzenia to 1 lipca 2024 r. dla podatników VAT i 1 stycznia 2025 r. dla podatników zwolnionych z VAT.

      Od 1 stycznia 2022 podatnicy mogą dobrowolnie wystawiać faktury ustrukturyzowane w Krajowym Systemie e-Faktur. Już teraz przedsiębiorcy mogą sprawdzić pracę z KSeF, zarówno w środowisku testowym jak i produkcyjnym. Ministerstwo planuje wprowadzenie obowiązku korzystania z KseF od 1 lipca 2024 roku. Dlatego warto zapoznać się z problematyką wynikającą z wprowadzenia KseF.

 

UWAGA: Faktury VAT RR dla rolników ryczałtowych.

           Do 30 czerwca 2024 r. nie ma możliwości wystawiania faktur VAT RR dla rolników ryczałtowych w KSeF. Zmieni się to od 1 lipca 2024 r. Faktury VAT RR będą mogły być wystawiane przy użyciu KSeF. Rozwiązanie to będzie miało charakter fakultatywny. Aby faktury VAT RR i faktury VAT RR KOREKTA były wystawiane przy użyciu KSeF, dostawca (rolnik ryczałtowy) będzie musiał wyrazić na to zgodę. Ponadto żeby korzystać z KSeF, nie wystarczy PESEL rolnika. Konieczne będzie posiadanie przez niego numeru NIP. Rolnicy, którzy nie mają NIP, będą musieli wystąpić o jego nadanie do urzędu skarbowego, korzystając z formularza NIP-7.

 

Poniżej link do strony Ministerstwa Finansów, na której można zapoznać się z działalniem KseF.

https://www.podatki.gov.pl/ksef/